קרקס ללא גבולות

מהמפגשים עם חברי שני הקרקסים אני חש את הפוטנציאל הגלום באמנות הקרקס לשנות סדרי עולם, או לפחות לחולל שינוי כלשהו בלבבות המשתתפים והצופים. "קרקס הגליל" עושה זאת דרך מפגשים שבועיים של ילדים ובני נוער ערבים ויהודים באזור כרמיאל. "קרקס פוהה" ההולנדי מנסה לשלב ילדים בני מהגרים משולי החברה ההולנדית עם בני נוער משכבות חברתיות מבוססות. החיבור בין שני הקרקסים מייצר כיוון חדש לפחות לגבי חברי הקרקס הישראלי. כמי שהתמקדו עד כה באתגרים אקרובטיים נדרשים הם כעת לאמנות התאטרון ובמיוחד למסורת התאטרון דל-ארטה. כבר במפגש הראשון שלהם בדצמבר לומדים הילדים ובני הנוער הישראלים על השימוש המרתק שאפשר לעשות במסיכה. המסיכה מאפשרת רמות מרתקות של חילופי זהויות וטשטוש גבולות. למסכה יש כוח מאגי בלתי מוסבר כמעט. בלבישת מסכה האדם שומט את זהותו היומיומית המוכרת, המגבילה אותו בחוקיה ובהרגליה, ומפליג אל מחוזות שונים ופורצי גבולות: אל עולם הרוחות, השדים, החיות והאלים. הנה קטע וידיאו קצר מתוך השיעור הראשון על השימוש במסיכות בפגישה הראשונה של שני הקרקסים.

ביציאה מאולם הנכנסים בשדה התעופה סכיפול, שדה התעופה החביב ביותר עלי אדמות, ממתינים בסבלנות הולנדים גבוהים חייכנים ומעט נבוכים. הקבוצה הישראלית, חברי קרקס הגליל, נערים ונערות, יהודים וערבים. שני מבוגרים מלווים את הנערים, המדריכים: דגן ואחמד. בנסיעה בכביש המהיר בדרך לעיר ארנהם על גבול הולנד גרמניה הטמפרטורה 0 מעלות צלזיוס. כששלג דקיק יורד על המכונית הנוסעת דרומה ומזרחה אני נזכר באביב הישראלי שהשארנו מאחור. הקבוצה הישראלית תתארח בשבוע הקרוב בבתי המארחים ההולנדים, ידידי קרקס "פוהה" ההולנדי. לאחר מנוחה קצרה אנו נפגשים בבית הספר לאמנויות הבמה באזור מרכז העיר. בחוץ קפוא ואפור ובתוך התאטרון פנימה מקדם את פנינו מנהל הקרקס ההולנדי, רנה הילדסיים, בשני סוגים של מרק חם, אולי בכדי לשבור את הקרח בין בני הנוער הנפגשים כאן, רובם בפעם הראשונה. כשחיות מאותו הגזע נפגשות הן מריחות אחת את האחרת, ילדי הקרקס מהמזרח התיכון ואירופה מציגים עצמם דרך יכולותיהם האקרובטיות. כשלבסוף מפשיר הקרח מוסלמים, יהודים ונוצרים משתעשעים יחד לצלילי המוסיקה הקצבית.

מנהל קרקס פוהה ההולנדי, רנה הילדסהיים, בעצמו אומן קרקס וליצן. אני חש שמאחורי המסיכה, ההלצות והעילגות המסויימת עומד אדם רציני ששם לו תכלית ומטרה בחיו, חינוך ילדים ובני נוער לפתיחות ומודעות. ביום השני לשהותנו כאן בסדנא שהוא מנחה בני הנוער מישראל ומהולנד לומדים להכיר את עצמם קצת יותר.

חצי תקופה עברה חלפה ומתחילים להתכונן להופעה המשותפת של שני הקרקסים שתתקיים כאן ביום שבת. באופן טבעי אני מצטרף לקבוצה שבה משתתפים כל הישראלים בתוספת של קבוצת חיזוק הולנדית, בהדרכת דגן המנהל האמנותי של קרקס הגליל. נושא הקטע: אבולציה, למן אבותינו הקדמונים ועד לאדם הטכנולוגי שהפכנו להיות. בתהליך אבולוציוני איטי אל תוך הלילה נולדת לה יצירה חדשה.

בין החזרות להופעה מנעימה את זמננו ילדה מקסימה, כמעט בת 14 בשם לאורי, יש לי הרגשה שעוד נשמע עליה רבות.

אתמול בערב נאסף קהל הולנדי אוהד לכבוד ההופעה של קרקס הגליל וקרקס פוהה ההולנדי. בסה"כ ביומיים בלבד נערכו ארבע חזרות ביומיים בלבד, לטעמי הייתה זאת הופעה טובה ומלהיבה. הנה שני קטעים מהמופע של שני הקרקסים בארנהם ביום שבת:

ביום האחרון לשהותינו כאן אנו נוסעים לעיר האג, העיר ההולנדית השלישית בגודלה. כאן ממוקמים הפרלמנט ההולנדי, השגרירויות הזרות ומשרדי הממשלה. במרכז התרבות היהודי סדנא והופעה משותפת, אחרונה לשני הקרקסים. רנה, מנהל הקרקס ההולנדי מסכם ואומר לבני הנוער מישראל ומהולנד שמבחינתו הופעה טובה ומוצלחת חשובה אך היא לא העיקר. רוח הקרקס שהוא רואה לנגד עיניו קשורה לשינוי חברתי שאמור להתחולל בחברה שלנו. אני חושב על הדברים האלו הנאמרים ביום מותה של מרגרט ת'אצר, שהייתה ראש ממשלת אנגליה בשנות השמונים של המאה שעברה אך השפעתה על חיינו ניכרת עד היום.
היא תבעה הפרטה של השירותים החברתיים וביקשה להקטין את אחריות המדינה לאזרחיה. במידה רבה היא זו שהביאה לעולם את הסדר החברתי החדש המבוסס על רווח ורדיפת בצע. נראה לי שכיום עוד ועוד אנשים מצטרפים לתנועת הנגד ואמנות הקרקס יכולה להיות אחת הדרכים לחולל מהפיכה תודעתית בחברה שלנו.

היום בשעה טובה סיימתי את עריכת הסרט על שיתוף הפעולה בין שני קרקסי הנוער: קרקס הגליל וקרקס "פוהה" מארנהם שבהולנד. החומר המצולם הכתיב את אורכו של הסרט שעומד על 28 דקות. תשעה חודשי הריון חלפו מאז שפנה אליי הרב מרק רוזנשטיין בהצעה לצלם את הסרט ועד היום הזה, היום שבו אפשר לברך על המוגמר.

לכל המעוניינים ברכישת הסרט, אפשר לשלוח אליי מייל ולקבל
דיסק בדואר תמורת 60 ש"ח הכוללים גם דמי משלוח. תודה.

×

שלח הודעה :